Навчання в Болгарії для росіян і українців. Кращі університети.

Навчання в одному з болгарських вузів має ряд переваг для іноземців з країн СНД, які планують пов’язати своє життя з Болгарією або Європою в цілому. У країні досить високий рівень освіти, університетські дипломи визнаються більшістю країн світу, а плата за навчання компенсується низькими витратами на проживання, чого не скажеш про більш розвинених державах Європейського союзу.

Крім того, в Болгарії комфортний клімат, безліч місць для відпочинку, включаючи морське узбережжя і гори. Отримання вищої освіти в Болгарії для росіян, українців та інших громадян пострадянського простору, підвищить шанси на працевлаштування в одній з болгарських компаній і спростить процедуру відкриття бізнесу. Можливо, це буде першим кроком на шляху до болгарського громадянства і переїзду в Європу назавжди.

Вища освіта в Болгарії

У 2019 році в аудиторіях болгарських університетів навчається понад 280 тисяч студентів, близько 5% з яких іноземці. Найбільшою популярністю користуються такі напрями, як бізнес, соціальні та гуманітарні науки, будівництво, промисловість, медицина і мистецтво. Програми навчання представлені не тільки на болгарському, а й англійською, французькою, німецькою, і навіть російською мовами.

Вищі навчальні заклади Болгарії користуються широкою незалежністю, тобто самостійно розробляють навчальні плани і програми навчання, і відповідно відповідають за якість наданого освіти. Студенти болгарських вузів мають можливість отримати такі наукові ступені:

 1. Бакалавр. Термін навчання 4-5 років. Отриманий диплом відкриває доступ до більшості цивільних професії, проте, близько 70% студентів вважають за краще продовжити навчання на програмах магістратури.

 2. Магістр. Вимагає наявність ступеня бакалавра і забезпечує отримання більш глибоких знань в професії. Термін навчання 1-2 роки, в некотрих спеціальностях, наприклад, архітектурі, можливий більш тривалий курс.

 3. доктор. Має на увазі здійснення науково-дослідницької діяльності і захист докторської дисертації. Термін навчання 3 роки після магістратури.

Система вищої освіти Болгарії є частиною Болонського процесу, побудованого на принципі кредитів, і включає 51 навчальний заклад як державні, так і приватні, в тому числі:

 • 30 університетів, з яких 25 державних і 5 приватних. Забезпечують отримання освіти в широкому діапазоні спеціальностей, в тому числі – гуманітарних, природничих і технічних наук. Мають обширною інфраструктурою і матеріальною базою для проведення повноцінного навчального процесу.

 • 13 вищих спеціалізованих шкіл, з яких 11 державних і 2 приватні. Спрямовані на надання освіти в одній або декількох областях наук. Готують профільних висококваліфікованих фахівців.

 • 8 коледжів, з яких 1 державний та 7 приватних. Дуже часто є складовою частиною університетів і пропонують проходження навчання в порівняно короткий термін. Разом з тим існують і абсолютно незалежні коледжі, що надають вищу освіту самостійно.

Навчальний рік в університетах Болгарії, зазвичай тривалістю 32 тижні, складається з двох семестрів – осіннього та весняного. Початок навчання у вересні-жовтні, кінець в травні-червні.

Як вступити до вузу Болгарії

Для успішного зарахування в університет Болгарії, в залежності від вибраної мови навчання, може знадобитися проходження підготовчого мовного курсу. Багато вузів спеціально організовують такі курси, як правило, строком на 1 рік. Вартість може становити кілька тисяч євро.

Для іноземних студентів, наприклад, українців чи росіян, мовні навички служать одним з головних вимог для вступу. В іншому болгарські навчальні заклади можуть встановлювати додаткові умови до вступників, але в основному досить надати наступні документи:

 1. Бланк заяви на вступ до вузу.
 2. Копія закордонного паспорта і кольорові фотографії.
 3. Атестат про повну загальну середню освіту та додаток з оцінками. Причому для іноземців з країн за межами ЄС оцінки з профільних предметів повинні бути позитивними. Зазвичай не менше 62% від можливого вищого балу.
 4. Доказ фінансової забезпеченості, сюди входить плата за навчання і витрати на повсякденні потреби. Детальніше про це поговоримо далі.
 5. Медична довідка, яка свідчить про хороший стан здоров’я студента як фізичному, так і розумовому.

Документи повинні бути перекладені на болгарську мову і засвідчені спеціальним штампом Апостиль. Терміни подачі заявок на зарахування до університетів Болгарії зазвичай проходять в літній період – з 1 червня по 30 серпня.

Після офіційного підтвердження навчальним закладом про прийняття на навчальний курс, іноземець оформляє студентську візу, а після прибуття в країну вид на проживання в Болгарії. За більш детальною інформацією звертайтеся безпосередньо до навчального закладу.

Вартість навчання в Болгарії

На жаль, безкоштовну вищу освіту в Болгарії недоступно не тільки для іноземців з країн СНД, але і самих болгар і громадян ЄС. Правда, для останніх плата істотно нижче, близько 300-600 євро на рік. Для інших зарубіжних студентів, в залежності від вузу, мови викладання, програми і спеціальності, в середньому один рік навчання обійдеться в 2000-8000 євро и більше. Програми болгарською мовою коштують дешевше.

Необхідно відзначити, що іноземним студентам отримати стипендію в болгарському університеті практично неможливо. Також не слід розраховувати на тимчасове працевлаштування в Болгарії.

В країні не особливо багато робочих місць навіть для своїх громадян. Найдорожчими напрямками навчання в болгарських вузах вважаються медичні спеціальності, починаючи від 5000 євро і вище. Технічні та економічні професії близько 2000-4000 євро.

З іншого боку, витрати на повсякденні потреби в Болгарії вигідно відрізняються від інших європейських країн. Наприклад, оренда житла, харчування, проїзд, мінімальні розваги середньостатистичному болгарському студенту обходяться в 300-400 євро в місяць. Звичайно, в залежності від міста та особистих домагань іноземця.

Кращі вузи Болгарії

Софійський університет імені святого Климента Охридського

Найстаріший вуз Болгарії був заснований в 1888 році. Навчальний заклад втілює в собі багатовікові традиції освіти і культури болгарського народу. Сьогодні це найбільший науково-дослідний центр Болгарії, в повній мірі відповідає європейським стандартам якості. Серед популярних напрямків для навчання виділяються журналістика, економіка, бізнес, юриспруденція, інформатика і медицина.

Інфраструктура вузу включає 16 факультетів, на яких представлено понад 100 спеціальностей. На території Софійського університету розташовані найбільша бібліотека, ботанічні сади, наукові центри, музеї, театри і сучасні спортивні споруди.

Навчальний заклад активно співпрацює з понад 80 вищими навчальними закладами з різних країн і щорічно бере участь у міжнародних наукових проектах.

Сьогодні в стінах університету навчається понад 20 тисяч студентів, багато з яких іноземці. Програми навчання представлені як на болгарському, так і англійською мовами. Заявки на зарахування приймаються з 15 червня по 15 вересня. Вартість проходження річного мовного курсу – 3300 євро.

Плата за навчання на ступінь бакалавра і магістра на болгарській мові становить 3300 євро на рік, на медичні спеціальності – 7700 євро. Програма докторантури обійдеться в 5500 євро. Спеціальності з викладанням англійською та іншими іноземними мовами – 3850 євро.

Офіційний сайт Софійського університету – www.uni-sofia.bg

Американський університет в Болгарії

Один з найпопулярніших приватних університетів Болгарії серед іноземців розташований в місті Благоєвград. Порівняно молодий вуз був заснований в 1991 році при взаємодії болгарського і американського урядів.

Сьогодні в стінах цього невеликого, але престижного навчального закладу, навчається трохи менше 1000 студентів з 38 країн світу, в тому числі Росії та України. Навчальний процес забезпечують 335 співробітників, в тому числі 67 – це викладацький склад.

Американський університет пропонує пройти навчання в таких областях, як економіка, журналістика, інформатика, математика, політологія, історія, ділове адміністрування та деякі інші науки. Навчання в вузі обійдеться в 9700 євро в рік. Плюс в обов’язковому порядку сплачується студентський внесок в розмірі 510 євро.

Офіційний сайт Американського університету – www.aubg.edu

Технічний університет Варни

Один з кращих технічних університетів Болгарії розташований в місті Варна. Дата заснування вузу – 1962 рік. Мета навчального закладу полягає в підготовці висококваліфікованих фахівців інженерних професій, здатних вирішувати найгостріші завдань не толко болгарської промисловості, а й світової економіки в цілому.

Студенти можуть отримати одну з 23 спеціальностей, включаючи сфери суднобудування, хімії, електротехніки, машинобудування, електроніки, транспорту, зв’язку та інших технічних наук.

Інфраструктура вузу включає 6 факультетів, 2 коледжі, 3 студентські гуртожитки на 1450 місць, бібліотеки і сучасні спортивні споруди.

Підготовчий мовної курс обійдеться в 2500 євро. Програми навчання доступні в тому числі і російською мовою, де вартість становить 2000 євро на ступінь бакалавра і 2200 євро на ступінь магістра. Навчальні програми на болгарському та англійською стоять 2900 євро та 3000 євро відповідно.

Офіційний сайт Технічного університету Варни – tu-varna.bg

Оцініть статтю
Рекомендуємо почитати:

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *