Робота в Болгарії для українців у 2019 році

Болгарія входить до складу Європейського союзу з 2007 року. Відмова від радянських методів управління економікою, впровадження структурних реформ і залучення іноземних інвестицій сприяють розвитку країни в довгостроковій перспективі. Однак в порівнянні з більш благополучними європейськими державами, Болгарія значно відстає за багатьма показниками.

В першу чергу, це стосується рівня заробітних плат і загальної якості життя болгар. Справедливості заради потрібно відзначити, що вартість проживання і повсякденні витрати в Болгарії обходяться в два рази нижче, ніж в середньому по ЄС. Ще одна суттєва проблема для успішного розвитку країни – це корупція в уряді і організована злочинність. Ці питання вирішені не повністю.

Безробіття в Болгарії становить 6,9%. Чи не найгірший показник в Європі. Проте аналіз болгарського ринку праці показує, що робота в Болгарії для українців у 2019 році – це не найоптимальніший спосіб поповнення бюджету. На відносно високу заробітну плату можуть розраховувати тільки дійсно класні фахівці, найчастіше, в сфері IT.

У будь-якому випадку причин для працевлаштування в Болгарії може бути безліч. Зрештою, в країні комфортний клімат, розвинена туристична сфера, та й деякі інші галузі, наприклад, будівництво, здатні залучити іноземних фахівців. Є попит і на некваліфікованих працівників з-за кордону. У цій статті дізнаємося про доступні вакансії та заробітних платах в Болгарії в 2019 році, розглянемо основні варіанти пошуку робочого місця і умови для працевлаштування іноземців.

Як виїхати на роботу в Болгарію

Іноземці, які не є громадянами однієї з країн ЄС або Швейцарії, в більшості випадків зобов’язані отримати дозвіл на роботу в Болгарії. Однак, є й винятки.

Кому не потрібен дозвіл на роботу в Болгарії?

 • особи, які вже мають довгостроковий вид на проживання або постійно проживають в Болгарії;
 • співробітники або представники іноземних компаній, що функціонують на болгарській території;
 • члени рад директорів болгарських компаній, які не працюють за контрактом;
 • біженці та особи, які прибули до Болгарії з гуманітарних або політичних причин;
 • члени сім’ї європейських і болгарських громадян (країни ЄС, Швейцарія, учасники ЄЕП) або довгострокових резидентів Болгарії.

В інших випадках іноземний фахівець повинен попередньо знайти вакансію в Болгарії та отримати дозвіл на працевлаштування. Для цього потенційний роботодавець звертається до місцевого відділення Національного агентства зайнятості Болгарії з відповідною заявою та переліком затверджених документів. Від іноземного працівника потрібно:

 • копія закордонного паспорта;
 • три кольорові фотографії;
 • дипломи, які підтверджують рівень освіти та інші документи, що свідчать про навички і професійний досвід. Великим плюсом буде навчання в одному з вузів Болгарії.

Решта відомості готує роботодавець, зокрема, потрібно переконлива причина, по якій вакансія надається працівникові з-за кордону. Як правило, це означає відсутність потрібних фахівців на місцевому ринку праці. Рішення про надання дозволу на роботу в Болгарії приймається протягом 1 місяця з моменту подачі заявки. Після цього претендент оформляє робочу візу в болгарському Консульстві в своїй країні.

Зазвичай дозвіл на роботу видається на термін не більше 1 року з правом продовження і передбачає працевлаштування в конкретній компанії і сфері діяльності. Не пізніше 3 місяців після прибуття оформлюється посвідка на проживання в Болгарії.

Болгарські компанії повинні бути вкрай зацікавлені в послугах іноземного працівника, а для цього потрібно мати специфічні навички та досвід, якими не володіють місцеві фахівці. Або ж вакансія передбачає важку фізичну працю або чорнову роботу, на яку болгари і європейці просто не погоджуються.

Робота в Болгарії без посередників. Пошук вакансії

Найбільш популярним способом знайти роботу в Болгарії вважається використання особистих зв’язків і знайомств. Тобто, родичі або друзі які вже перебувають в країні з більшою часткою ймовірності допоможуть працевлаштуватися, ніж самостійний пошук вакансії. За статистикою, більше половини робочих місць на болгарському ринку праці заповнюється таким чином і навіть не рекламуються.

Якщо з особистими контактами проблеми, то саме час вирушити в Болгарію в туристичних цілях, відпочити на березі Чорного моря і заодно спробувати завести потрібні знайомства.

Другий варіант, більш трудомісткий і, швидше за все, тривалий, це самостійний пошук робочого місця, іншими словами, використання широкого кола інформаційних джерел в інтернеті.

Виділимо найбільш актуальні способи пошуку вакансії в Болгарії для українців в 2019 році.

Офіційний сайт Національного агентства зайнятості Болгарії – az.government.bg. Містить масу корисної інформації про загальну ситуацію на болгарському ринку праці. Правда, більше розрахований на місцевих жителів.

Популярні сайти з пошуку роботи в Болгарії

 • jobs.bg
 • jobtiger.bg
 • zaplata.bg
 • rabota.bg
 • karieri.bg

Міжнародні ресурси з працевлаштування

 • careerjet.com
 • learn4good.com

Сайти болгарських газет

 • Trud
 • Dnevnik
 • 24 Chasa

Для пошуку місцевих рекрутингових агентств використовуйте цей ресурс – yellowpages.bg. Крім того, тут можна знайти болгарську компанію і запропонувати свої послуги роботодавцю безпосередньо.

Для підвищення шансів на успішне працевлаштування в Болгарії, бажано використовувати перераховані вище ресурси в комплексі.

Вакансії і зарплата в Болгарії в 2019 році

На жаль, оплата праці в Болгарії одна з найнижчих в ЄС. У 2019 році в середньому по країні чиста заробітна плата становила близько 400 євро на місяць. Офіційний мінімальний рівень з 1 січня 2019 року – 510 лев (близько 310 євро) . Для вдалого пошуку вакансії в Болгарії краще орієнтуватися на економічно активні міста. Перш за все, це столиця Софія, а також Пловдив і Варна.

Середні заробітні плати в Болгарії за професіями в 2019 році Євро в місяць
Фахівці сфери IT 1150
Фінансисти і страховики 890
Енергетики 870
Медичні і соціальні працівники 535
Державні службовці 535
Торгівля і транспорт 500
Будівельники і робочі на виробництві 450
Сфера туризму і розваг 450
Працівники сільського господарства 420
Некваліфіковані працівники (офіціанти, вантажники, прибиральники) 300

Щодо доступних вакансій в Болгарії в 2019 році для громадян України, перш за все, звертає на себе увагу сфера інформаційних технологій, де є відносний дефіцит фахівців і рівень заробітних плат досить високий. Найбільш оптимальний варіант спробувати влаштуватися в одну з міжнародних компаній. Добре володіння англійською мовою тут буде обов’язковою умовою.

В принципі, не дивлячись на якийсь занепад болгарської промисловості, висококваліфіковані іноземні працівники, зазвичай технічних спеціальностей, які мають специфічні навички та досвід, можуть знайти роботу в сфері будівництва та виробництва.

Сезонна робота в Болгарії, наприклад, в туристичній галузі, досить конкурентна і низькооплачувана. В основному вакансії пропонуються місцевим студентам, а потім вже набирають іноземців. Те ж саме стосується тимчасового працевлаштування в сільському господарстві. Великих грошей тут не заробиш. Але, як варіант, можна розглянути і ці види праць.

Робоча віза в Болгарію в 2019 році

Для переїзду в Болгарію з метою працевлаштування необхідно отримати робочу візу. Зазвичай в болгарському Консульстві оформляється довгострокова віза (тип D), яка дає право на тривале перебування в країні.

Документи на робочу візу в Болгарію:

 1. анкета на візу
 2. закордонний паспорт терміном дії не менше 18 місяців
 3. кольорова фотографія (3,5×4,5 см)
 4. медична страховка з покриттям не менше 30 тисяч євро
 5. довідка про відсутність судимості
 6. достатні фінансові кошти на весь період перебування в Болгарії
 7. доказ наявності місця для проживання в Болгарії (договір оренди, купівлі-продажу нерухомості)
 8. дозвіл на роботу і трудовий контракт

При необхідності, співробітники Консульства Болгарії можуть вимагати додаткові документи. Термін надання візи, як правило, не перевищує 35 робочих днів.

5 - Оцінок: 1
Рекомендуємо почитати:

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *