Вища освіта Норвегії і кращі вузи для російських

Щоб отримати якісну європейську освіту зовсім необов’язково їхати до Великобританії, Франції чи Німеччини. Навчання в скандинавській країні, зокрема в Норвегії, ось що потрібно справжнім любителям лижних видів спорту, гористих пейзажів і риболовлі. До того ж, безкоштовну освіту в Норвегії– це та реальність, якої можуть похвалитися далеко не всі країни Західної Європи. Справедливості заради потрібно відзначити, що саме проживання в цій країні обійдеться дуже недешево.

Однак якщо є мета здобути освіту в Норвегії, існують варіанти мінімізувати супутні витрати за допомогою спеціальних програм фінансування студентів або працевлаштування. Більш того, вищу освіту в Норвегії – це відмінний спосіб імміграції в країну з процвітаючою ринковою економікою, високими соціальними стандартами, багатими природними ресурсами і культурою.

Деякі іноземці після закінчення вузу відкривають успішні норвезькі компанії і залишаються в цій країні назавжди, тобто отримують громадянство. У цій статті спробуємо розібратися з особливостями навчання іноземних студентів в університетах Норвегії.

Вища освіта в Норвегії

Населення Норвегії складає близько 5,3 млн осіб. До 40% жителів мають диплом про вищу освіту. Навчання в норвезьких вузах проходять понад 230 тисяч студентів, близько 6% з яких іноземці. Уряд докладає чимало зусиль для поліпшення структури системи вищої освіти. На наукові дослідження та впровадження наукових розробок держава витрачає близько 32,5 млрд крон в рік. Темпи будівництва студентського житла є безпрецедентними за останні 25 років.

Вища освіта в Норвегії представлено 53 акредитованими навчальними закладами, з яких:

 • 8 державних університетів;
 • 8 спеціалізованих університетів;
 • 37 коледжів, в т. Ч. 2 художні академії.

У більшості норвезьких вузів навчання абсолютно безкоштовно, це стосується і іноземних студентів. Єдина плата – студентський внесок у розмірі 30-60 євро за семестр. Це дає право користуватися різними послугами і пільгами, наприклад, знижками на харчування, транспорт, допомога в пошуку житла і медичне обслуговування. У приватних навчальних закладах за навчання доведеться заплатити.

Система вищої освіти Норвегії з 2003 року є частиною Болонського процесу. Отримання знань засноване на «системі кредитів», які студенти отримують під час навчання. Річний освітній курс дорівнює 60 кредитам. Іспити оцінюються за шкалою від «A» до «F».

Програми навчання в Норвегії

 1. Бакалаврат. Термін навчання – 3 роки. Потрібно отримати 180 кредитів. Залежно від вузу навчання має конкретну спрямованість або відносну свободу вибору дисциплін. У другому випадку, щоб отримати повноцінний диплом і можливість подальшого навчання, необхідно строго дотримуватися правил навчального закладу.

 2. Магістратура. Термін навчання – 2 роки. Потрібно набрати 120 кредитів. Програма орієнтована на отримання більш глибоких знань у певній спеціальності. Переважає самостійне навчання студента.

 3. докторантура. Термін навчання – 3 роки. Найвища академічна ступінь Норвегії. Заснована на проведенні досліджень у співпраці з науковим керівником.

На деякі види професій термін навчання може збільшитися на 1-2 роки. Наприклад, мінімум шестирічний курс передбачений для спеціальностей в області медицини, ветеринарії та психології.

Навчальний рік триває з серпня по червень. Мова навчання в основному норвезький. Але в останні роки університети Норвегії все частіше пропонують програми англійською мовою, в більшій мірі для магістрів.

Як вступити до університету Норвегії

Здобути освіту в Норвегії може громадянин будь-якої країни. Під час навчання іноземні студенти наділяються рівними правами з норвежцями.

Для навчання краще вибирати державні університети Норвегії. Вступні іспити тут відсутні. Велике значення мають шкільні оцінки та мовні навички.

Термін подачі заяв для іноземних студентів, які планують почати навчання з осіннього семестру (серпень), починається 1 грудня і закінчується 15 березня, рідше 1 квітня.

Кожен вуз може встановити додаткові вимоги до студентів-іноземців, але загальні умови для надходження наступні.

Вимоги для вступу до державних університети Норвегії

The GSU-list. Так званий вхідний лист містить в собі список вимог до базової освіти іноземця, без виконання яких неможливо вступити в норвезький вуз. Для різних країн умови можуть відрізнятися. Наприклад, для громадян України і Росії буде потрібно атестат про повну загальну середню освіту з оцінками і один рік навчання в місцевому вузі.

Крім того, вхідний лист передбачає підтвердження володіння англійською і норвезьким мовами, в залежності від освітньої програми. Для студентів з країн, що не входять в ЄС, доступні наступні способи підтвердження:

Англійська мова:

 • сертифікат TOEFL, з мінімальною кількістю очок 60 для інтернет-тесту (iBT) і 500 для паперового тесту (PBT);
 • сертифікат IELTS, з мінімальною оцінкою 5.0;
 • іспит Кембриджського університету;
 • один рік навчання у вузі англомовної країни;
 • диплом про вищу освіту з навчанням на англійській мові;
 • ступінь магістра англійською мовою.

Норвезька мова:

 • проходження річного мовного курсу для іноземних студентів при університеті або коледжі Норвегії;
 • спеціальний тест на знання норвезької мови, відповідний просунутому рівню (Bergenstesten);
 • тест для дорослих іммігрантів VOX з результатом B2 по всім чотирьом навичкам;
 • навчання в середній школі Норвегії.

Більш докладно про The GSU-list можна дізнатися на офіційному сайті норвезького агентства NOKUT.

Це основні вимоги для вступу до університетів Норвегії. Для більш точного ознайомлення з умовами та переліком документів необхідно відвідати сайт конкретного вузу. З упевненістю можна сказати, що шанси на зарахування підвищать відмінні оцінки в атестаті і фінансова забезпеченість для проживання в країні. Крім того, допомога в надходженні можуть надати міжнародні програми обміну студентами та міжвузівські угоди.

Вартість навчання та життя в Норвегії

Як уже було згадано іноземні студенти можуть отримати вищу освіту в Норвегії безкоштовно. До того ж в країні існує велика кількість національних програм з надання фінансової допомоги, надання стипендій та грантів.

Наприклад, громадяни Росії можу взяти участь в програмі Norwegian-Russian Scholarship. Сума стипендії становить 10 395 норвезьких крон на місяць. На цю ж суму надається туристичний грант. Стипендія дозволить істотно скоротити витрати на проживання.

За цією адресою можна ознайомитися з усіма доступними студентськими програмами Норвегії.

Крім обов’язкового внеску близько 60 євро в семестр, обов’язковими і куди більш істотними витратами іноземного студента будуть продукти харчування і житло. Як відомо, Норвегія одна з найдорожчих країн в світі. Наприклад, незважаючи на значні запаси нафти, вартість норвезького бензину вище ніж в інших європейських країнах.

Безкоштовні кімнати в гуртожитках для іноземців доступні тільки студентам-учасникам програм міжнародного обміну. І то тут серйозна конкуренція. Для тих хто не входить в цю категорію, доведеться шукати житло самому. Залежно від міста і умов це мінімум 400 євро на місяць, а в основному 600-700 євро.

Продукти харчування в Норвегії дуже дорогі. Наприклад, хліб коштує близько 3 євро, десяток яєць до 4 євро. Те ж саме стосується практично будь-який сфери – від транспорту до одягу. Багато студентів часто виїжджають за покупками в сусідні Швецію або Фінляндію.

Це необхідно знати і враховувати ще до побудови планів про навчання в Норвегії. А краще відвідати країну заздалегідь і побачити все своїми очима. Після приїзду до Норвегії необхідно отримати посвідку на проживання і податковий код, що дозволить відкрити рахунок в місцевому банку і оформити студентську картку.

Кращі університети Норвегії

Університет Осло (University of Oslo)

Перший і найбільший університет Норвегії, заснований в 1811 році, розташований в північній частині норвезької столиці Осло. У Шанхайському академічному рейтингу займає місце в топ 100 кращих вузів світу. Річний бюджет понад 700 млн євро. Студентами університету були 5 Нобелівських лауреатів і безліч видатних вчених і дослідників.

Університет Осло має прекрасну інфраструктуру, представлену музеями, бібліотеками, лабораторіями та спортивними спорудами. На 8 факультетах вузу навчається більше 27 000 студентів, з яких близько 15% іноземці. Освітній процес забезпечують понад 6000 співробітників.

Навчальний заклад пропонує більше 800 курсів навчання на англійській мові. Правда, програми бакалаврату тільки на норвезькому. Основний упор робиться на розвиток науки і розробку сучасних технологій. На цій основі для проведення досліджень при вузі створено 10 Центрів передового досвіду (SFF).

Для вступу до університету Осло на магістерські програми іноземцям необхідно подати документи до 1 грудня. У 2019-2019 році обов’язкова сума коштів на рахунку студента, з країни не входить в ЄС, повинна дорівнювати не менше 111 657 крон. Серед пріоритетних напрямків навчання – медицина, право і гуманітарні науки.

Офіційний сайт університету Осло – uio.no

Університет Тромсе (The Arctic University of Norway)

Датою заснування вузу вважається 1968 рік, хоча офіційне відкриття відбулося лише в 1972 році. Після об’єднання з університетським коледжем Фіннмарк отримав назву Арктичний університет Норвегії. Найпівнічніший вуз в світі. Географічне розташування визначило специфіку навчання та науково-дослідницьку діяльність навчального закладу. Особлива увага приділяється клімату, вивчення космосу і полярної середовища.

Близько 2700 співробітників університету Тромсе забезпечують навчання понад 12000 студентів, більше 10% з яких іноземці. В 4 кампусах вузу розташовано 7 факультетів. Найбільшим попитом користується факультет біологічних наук, рибного господарства та економіки. На території університету є бібліотека і музей. Навчальний заклад пропонує більше 20 магістерських програм англійською мовою.

Іноземним студентам з країн за межами ЄС заявку на вступ до університету Тромсе потрібно подати до 1 грудня. Переважно зробити це раніше. У 2019-2019 році мінімальна сума коштів на рахунку іноземця повинна бути не менше 103 950 крон.

Офіційний сайт університету Тромсе – en.uit.no

Норвезький університет природничих та технічних наук (Norwegian University of Science and Technology)

У зв’язку з тим, що університет утворився в результаті злиття декількох навчальних закладів, офіційною датою заснування вважається 1996 год. Лідер по підготовці кваліфікованих кадрів технічних спеціальностей. Також вуз пропонує навчання в сфері психології, медицини, економіки та гуманітарних наук.

В університеті навчається близько 39000 студентів, в тому числі більше 3000 іноземців. Структура вузу представлена ??14 факультетами, 70 департаментами, 100 лабораторіями і величезною бібліотекою. Освітній процес забезпечують понад 6700 співробітників. Іноземцям доступні десятки міжнародних програм обміну студентами.

Для зарахування на осінній семестр Норвезького університету природних і технічних наук (ступінь магістра) студентам з країн за межами ЄС необхідно подати заявку до 1 грудня. У 2019-2019 році сума на рахунку іноземця для покриття повсякденних витрат повинна бути не менше 103 950 крон.

Офіційний сайт Норвезького університету природних і технічних наук – ntnu.edu

Оцініть статтю
Рекомендуємо почитати:

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *