Як відкрити бізнес в Румунії. Умови та вимоги до іноземців

Румунія – це колишня комуністична країна, розташована в південно-східній частині Європи, омивається Чорним морем і межує з Болгарією, Сербією, Молдовою, Угорщиною та Україною. В середині 90-х років минулого століття румунські комуністи були остаточно усунені від влади, з тих пір країна активно трансформує економіку і нарощує торговельні зв’язки.

Румунія вступила до складу Європейського союзу в 2007 році. Сьогодні зарубіжні інвестори можуть знайти масу переваг для ведення бізнесу на румунській території, крім того, місцева влада не здійснє особливих адміністративних перешкод для іноземців. Головна умова – це створення робочих місць і суттєві вкладення в місцеву економіку.

Бізнес-імміграція до Румунії для українців та інших громадян з країн СНД – це гарна можливість для виходу на міжнародний ринок товарів і послуг, доступ до європейських кредитах і гарантія прав на приватну власність. Населення Румунії в 2019 році становить близько 19,6 млн чоловік, все це потенційні покупці, а всього в країнах ЄС проживає понад 500 млн громадян.

Зрозуміло, румунське бізнес-середовище не ідеальне, як і раніше не вирішені проблеми корупції, бюрократії, ухилення від сплати податків і деякі інші питання. Проте бізнес в Румунії дозволить іноземцю іммігрувати в ЄС і забрати з собою близьких членів сім’ї, які можуть знайти роботу в румунських компаніях або отримати освіту в місцевих вузах.

Як відкрити бізнес в Румунії

В останні роки економіка Румунії показує стабільні показники зростання. Основними торговими партнерами країни є Німеччина, Італія і Франція. Безробіття в Румунії не перевищує 5%, а інфляція близько 3,2%.

Серед перспективних напрямків для вкладення інвестицій можна виділити туризм, сільське господарство, автомобільну галузь, сферу послуг, торгівлю і будівництво. Будь-яких обмежень для іноземних бізнесменів місцеві закони не передбачають.

Бізнес-культура Румунії мало чим відрізняється від більшості європейських країн. Цінується пунктуальність, повага до старших, дрес-код носить консервативний характер, невеликі подарунки вітаються. Переважна більшість місцевих жителів розмовляє румунською мовою, проте в діловому середовищі нерідко поширені англійська, французька та німецька. В принципі румуни досить ввічливі і доброзичливі люди, які прихильно ставляться до іноземців.

Для переїзду в Румунію з метою ведення бізнесу на період, що перевищує 90 днів, іноземці з України, повинні оформити довгострокову візу (тип D) в румунському Консульстві в своїй країні. Після цього в управлінні з питань імміграції при місцевому МВС підприємець отримує тимчасовий вид на проживання (ВНЖ) в Румунії терміном дії до одного року, з правом продовження. Через 5 років дозволяється оформити постійне проживання, а після 8 років безперервного проживання в країні можна отримати громадянство Румунії.

Умови для ведення бізнесу та надання ВНЖ в Румунії іноземцям

 1. При оформленні довготермінової бізнес-візи до Румунії потрібно отримати дозвіл від місцевого центру зі сприяння торгівлі та іноземних інвестицій. Для цього необхідно надати грамотний бізнес-план і виконати наступні умови:
  • При створенні ТОВ. Сума інвестицій не менше 100 тисяч євро і створення 10 робочих місць.
  • При створенні АТ. Сума інвестицій не менше 150 тисяч євро і створення 15 робочих місць.
 2. Отримати схвалення від управління з питань імміграції при МВС Румунії.
 3. Забезпечити економічну користь для румунської економіки. Дуже часто для продовження посвідки на проживання румунська влада вимагає від іноземних бізнесменів конкретних показників від ведення підприємницької діяльності, наприклад:
  • ВНЖ продовжується на три роки, якщо сума інвестицій складає не менше 500 тисяч євро або створені понад 50 робочих місць.
  • ВНЖ продовжується на один рік, якщо сума інвестицій становить не менше 150-200 тисяч євро або створені більше 25 робочих місць.

В кожному окремому випадку, для вибору найбільш прийнятного варіанту бізнес-імміграції до Румунії, краще проконсультуватися у профільних фахівців, у тому числі працівників румунського Консульства.

Вартість, терміни і процедура реєстрації компанії в Румунії

У щорічному рейтингу агентства DOING BUSINESS 2019 з 190 країн світу за доступністю відкриття і ведення бізнесу Румунія займає 45-е місце. Не найкращий показник серед європейських держав, але країна розташовується вище ніж Бельгія та Італія. Розглянемо основні етапи реєстрації бізнесу (компанії) в Румунії.

 1. Перевірка і реєстрація унікального найменування компанії через управління торгового реєстру. Процедура здійснюється протягом дня онлайн, вартість 72 румунських лея (близько 16 євро). Для використання в назві компанії таких слів, як «Румунський», «Академічний», «Університет», «Національний» і так далі, потрібен спеціальний дозвіл Генерального секретаріату уряду Румунії.
 2. Відкриття депозитного рахунку в румунському банку та внесення необхідної суми коштів. Зазвичай процедура безкоштовна і займає не більше одного дня.
 3. Реєстрація в торговому реєстрі за місцем розташування головного офісу компанії. Для цього всі документи повинні бути підготовлені, включаючи статут, установчий договір і так далі. Процес займає до 3 днів, вартість близько 700 лей (150 євро), в залежності від міста. Після цього власникам видається спеціальний сертифікат інкорпорації.
 4. Реєстрація платником ПДВ в органах податкової служби. Робиться безкоштовно протягом 3 днів.
 5. Реєстрація співробітників компанії в територіальній інспекції праці Румунії. Здійснюється онлайн і безкоштовно.

В середньому термін реєстрації бізнесу в Румунії займає 1-2 тижні.

Форми власності для бізнесу в Румунії

Від вибору правильної форми власності для компанії в Румунії, виходячи з суми планованих інвестицій, кількості власників, виду діяльності та інших факторів, буде залежати ефективність і перспективи розвитку бізнесу. Розглянемо найбільш популярні види компаній в Румунії.

Товариство з обмеженою відповідальністю (Societate cu raspundere limitata). Більшість іноземних підприємців вибирають цю форму власності для ведення малого та середнього бізнесу в Румунії. Мінімальні вимоги до статутного капіталу – 200 лей (45 євро). Кількість акціонерів може становити від 1 до 50 як фізичних (включаючи іноземців), так і юридичних осіб. Номінальна вартість однієї акції повинна бути не менше 10 лей. Управління здійснюється радою директорів або одним директором. Відповідальність власників обмежується внесками до статутного капіталу.

Акціонерне товариство (Societate ре actiuni). Підходить для ведення великого бізнесу в Румунії. Вимагає наявності мінімум двох акціонерів. Розмір статутного капіталу повинен становити не менше 90 тисяч лей (20 тисяч євро). Акції компанії можуть вільно обертатися на фондовому ринку. Найважливіші рішення в діяльності компанії приймаються загальними зборами акціонерів. Загальне керівництво здійснює рада директорів, спостережна рада і керуючий.

Дуже часто іноземці відкривають в Румунії філії своїх підприємств, які не мають статусу юридичної особи, а відповідальність за діяльність несе головне підприємство.

Податки в Румунії в 2019 році

Уряд Румунії намагається зробити податкову систему країни ліберальною і максимально ефективною. У багатьох напрямках це вдається, наприклад, деякі ставки податків залишаються незмінними на протязі більше 10 років або зовсім знижуються (ПДВ). Оптимізація оподаткування є основою ведення прибуткового і успішного бізнесу. Однак однією з головних проблем Румунії вважається ухилення від сплати податків, тому фіскальний контроль з боку держави досить жорсткий, це відноситься і до іноземців.

Ставки основних податків в Румунії в 2019 році:

 • Корпоративний податок на прибуток – 16%. Невеликі компанії, з річним доходом який не перевищує 100 тисяч євро, і кількістю працівників до 9 чоловік, користуються пільгами. Також є можливість вибрати спеціальний режим, де ставка корпоративного податку всього 3%.
 • ПДВ. У 2016 році основна ставка податку була знижена з 24 до 20%, а в 2019 році до 19%. Пільгові ставки становлять 9% (продукти, ліки, обладнання для інвалідів, періодичні видання) і 5% (соціальне житло).
 • Податок на прибуток – 10% (з 1 січня 2019 року. Колишня ставка – 16%)
 • Дивіденди, роялі, відсотки – 16%. Для нерезидентів з 2019 року податок на дивіденди знижений до 5%.

Календарний рік у Румунії починається 1 січня і закінчується 31 грудня. З багатьма країнами підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Бізнес-віза в Румунію

Ведення бізнесу в Румунії з постійним перебуванням на території країни передбачає попереднє оформлення довгострокової візи (тип D / АС) в румунському Консульстві. Для цього іноземець повинен особисто звернутися в дипломатичне відомство і надати перелік необхідної документації.

Документи на бізнес-візу в Румунію в 2019 році

 1. Заповнена анкета на візу.
 2. Дійсний закордонний паспорт.
 3. Позитивне рішення, видане румунським Центром зі сприяння торгівлі та іноземних інвестицій (документ діє протягом 6 місяців).
 4. Довідка про відсутність судимості.
 5. Медична страховка на весь термін дії візи.
 6. Документальне підтвердження наявності місця для проживання в Румунії (оренда або власність).
 7. Квитанція про оплату державного мита (120 євро).

Термін видачі бізнес-візи до Румунії може зайняти від 30 до 45 днів, в залежності від обставин.

5 - Оцінок: 1
Рекомендуємо почитати:

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *