Як відкрити бізнес в Туреччині

Туреччина – це велика мусульманська країна з безліччю культурних особливостей, великою історією, традиціями і ментальними особливостями. Протягом останніх десятиліть турецька економіка активно розвивалася, будувалася сучасна інфраструктура, впроваджувалися ефективні реформи, включаючи фінансову і податкову системи. Особливо значне зростання ВВП в країні (близько 10%) був відзначений в 2010-2011 роках. Все це сприяло становленню сприятливого інвестиційного клімату в Туреччині і притоку бізнесменів з різних куточків планети.

Бізнес в Туреччині для росіян, українців та інших іноземців з країн СНД в 2019 році як і раніше не втрачає своєї актуальності, хоч і в меншому ступені, ніж кілька років тому. Політична і військова напруженість в державі, загроза терактів і інші негативні чинники, безумовно, підривають довіру інвесторів і певні ризики присутні. Проте велика територія Туреччини дозволяє вибрати найбільш оптимальне місце для ведення бізнесу. Зовсім необов’язково зупинятися на таких великих містах, як Стамбул або Анкара.

Населення Туреччини в 2019 році становить близько 81,3 млн осіб. Більшою мірою це кваліфікована робоча сила, а також потенційний ринок збуту. Крім того, турецькі товари і послуги впевнено просуваються на європейські ринки. Бізнес-імміграція до Туреччини дозволить підприємцю забрати з собою членів сім’ї, які можуть отримати якісну освіту в турецьких вузах або знайти роботу в місцевих компаніях. Сьогодні економіка Туреччини включає не тільки сільське господарство, туризм та текстиль. Також активно розвивається електроніка, автомобільна та нафтохімічна галузі.

Як відкрити бізнес в Туреччині

Турецька влада досить лояльно ставляться до іноземним підприємцям в питаннях ведення бізнесу на території країни, тобто в повній мірі забезпечуються права і умови нарівні з місцевими бізнесменами. З цією метою в Туреччині діє спеціальний закон «Про прямих інвестиціях», де детально розписані вимоги до іноземців для ведення підприємницької діяльності.

Для повноцінної бізнес-імміграції, тобто переїзду в країну і отримання посвідки на проживання, як і у випадку зі звичайним працевлаштуванням в Туреччині, необхідно заздалегідь оформити дозвіл на роботу і відкрити візу в турецькому Консульстві. Розглядає документи і приймає рішення про видачу дозволу на працевлаштування Міністерство праці та соціального захисту Туреччини.

Зазвичай термін розгляду документації не перевищує одного місяця. Після переїзду не пізніше 30 днів необхідно звернутися в місцеве управління з питань імміграції для отримання посвідки на проживання (ВНЖ) в Туреччині. Спочатку ВНЖ видається на один рік з правом продовження. Після 5 років безперервного проживання в країні з’являється можливість отримати турецьке громадянство.

Детальна інформація про порядок отримання дозволу на роботу, переліку документів і умови ведення бізнесу на турецькій території представлена ??на офіційному інвестиційному порталі Туреччини – invest.gov.tr. Відзначимо, що для вибору оптимального варіанту бізнес-імміграції може знадобитися допомога спеціалізованих агентств або консультантів.

Наприклад, більш швидко організувати бізнес в Туреччині російській і переїхати в країну, дозволяють такі норми місцевого законодавства, як особливі прямі іноземні інвестиції і ключовий персонал. У першому випадку потрібно вкласти в турецьку компанію мінімум 435 тисяч доларів і офіційно працевлаштувати 250 працівників. В якості ключового персоналу можуть виступати менеджери вищої ланки або керуючі компаній.

Процедура і вартість реєстрації компанії в Туреччині

У рейтингу агентства Doing Business 2019, Туреччина займає 60-е місце з 190 країн світу за доступністю відкриття і ведення бізнесу. Далеко не найкращий показник в порівнянні з розвиненими європейськими країнами. За умови, що документація підготовлена, процес реєстрації бізнесу в Туреччині можна здійснити протягом тижня. Розглянемо основні кроки.

 1. Реєстрація статуту і засновницького договору компанії в спеціальній системі MERSIS. Робиться це онлайн і безкоштовно протягом одного дня.

 2. Підготовка та завірення нотаріусом офіційної документації компанії, включаючи інформацію про власників і зразки підписів. Вартість засвідчення одного листа статуту становить 140 турецьких лір (близько 40 доларів), підпис керівника – 65 лір. Здійснюється процедура протягом дня.

 3. Оформлення персонального ідентифікаційного номера платника податків. Ця процедура необхідна для відкриття банківського рахунку та оплати статутного капіталу.

 4. Внесення 0,04% від суми статутного капіталу на спеціальний рахунок антимонопольного управління Центрального банку Туреччини.

 5. Відкриття депозитного рахунку в місцевому банку і внесення мінімум 25% статутного капіталу, що залишилася суму дозволяється сплатити протягом наступних двох років.

 6. Подача заяви і реєстрація в Торговому реєстрі. Процедура може зайняти кілька днів. Після реєстрації відомості про нову компанію автоматично направляються до податкової служби та органи соціального забезпечення, а також публікується оголошення в місцевій газеті.

 7. Реєстрація державним нотаріусом юридичних книг компанії.

 8. На останньому етапі офіс компанії відвідує співробітник податкової служби, який складає звіт про перевірку.

Форми власності для компанії в Туреччині

Відповідно до турецькими законами, а саме Комерційним кодексом Туреччини, в розпорядженні зарубіжних бізнесменів є 5 форм власності для реєстрації бізнесу, крім того, дозволяється відкривати представництва та філії іноземних компаній. Найбільш популярними формами вважаються:

 • Товариство з обмеженою відповідальністю. Кількість власників варіюється від 2 до 50 як фізичних, так і юридичних осіб. Відповідальність обмежується внесками до статутного капіталу, мінімальна сума якого повинна бути не менше 10 тисяч турецьких лір (Близько 2,7 тисячі доларів). Не передбачена видача сертифікатів власникам акцій.

 • Акціонерне товариство. Вимагає наявності мінімум 5 власників як фізичних, так і юридичних осіб. Статутний капітал дорівнює 50 тисячам лір (Близько 13,3 тисячі доларів). Управління здійснюється Генеральною Асамблеєю, радою директорів і наглядовою радою. Власникам акцій видаються спеціальні сертифікати.

Крім двох перерахованих вище форм власності, іноземці можуть зареєструвати в Туреччині колективне, командитне і кооперативне товариство.

Податки в Туреччині в 2019 році

Податкове законодавство Туреччини піддалося суттєвого реформування і сьогодні відповідає міжнародним стандартам, а також є прозорим і досить ефективним. У податковому полі іноземні інвестори мають рівні права з турецькими бізнесменами.

Ставки основних податків в Туреччині в 2019 році

Корпоративний податок на прибуток підприємств – 20% (в сфері фінансових послуг – 22%).

Податок на дивіденди – 15%.

ПДВ. Залежно від виду діяльності передбачено ставки – 1%, 8% і 18%.

Податок на прибуток. Прогресивна ставка в залежності від доходу становить від 15 до 35%.

Податок на нерухомість коливається від 0,1 до 0,6%.

З багатьма країнами світу Туреччиною підписано угоди про уникнення подвійного оподаткування. У різних регіонах діють спеціальні економічні зони, інвестиції в які звільняють від сплати багатьох видів податків, наприклад, ПДВ.

Бізнес-віза до Туреччини

Незважаючи на те що громадяни, наприклад, Росії або України, як і багато інших іноземці, мають право на тимчасове (до 60 днів) відвідування Туреччини в туристичних і ділових цілях без візових вимог, для тривалого ведення бізнесу на турецькій території необхідно попередньо оформити бізнес візу, яка дозволить в подальшому отримати ВНЖ. Для цього слід залишити онлайн-заявку на спеціальному сайті konsolosluk.gov.tr, а також звернутися до дипломатичного представництва Туреччини в своїй країні і надати перелік встановленої документації.

Документи на бізнес-візу до Туреччини в 2019 році

 1. Заповнена анкета на візу.

 2. Копії сторінок закордонного та громадянського паспорта з персональними даними.

 3. Дві кольорові фотографії встановленого зразка (5х6 см).

 4. Офіційне і завірена нотаріально запрошення від турецької компанії. Залежно від ситуації можуть знадобитися додаткові відомості про володіння бізнесом в Туреччині.

 5. Оплата візового збору (50 доларів).

Зазвичай термін видачі бізнес-візи до Туреччини не перевищує 2 місяців, іноді можливе продовження до 4 місяців.

Оцініть статтю
Рекомендуємо почитати:

Коментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *